Stan deweloperski mieszkania | And-Mix usługi wykończeniowe Warszawa

Brak ocen.

W Polsce mieszkania pod klucz, z pełnym wykończeniem wnętrz, są cały czas rzadkością na rynku deweloperskim. Zdecydowana większość mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym w Polsce to tzw. mieszkania w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski stanowi deweloperskiemu nierówny

Najogólniej mówiąc, stan deweloperski, to mieszkanie (lub dom) oddany do użytku bez wykonania prac wykończeniowych, niekiedy żadnych, niekiedy część prac jest już wykonanych. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim najczęściej warto więc dokładnie przeczytać treść umowy, bowiem różnice poziomu wykończenia mieszkania pomiędzy różnymi ofertami sprzedaży mieszkań w stanie deweloperskim mogą się dość znacząco różnić.

Skąd różnice w definicji stanu deweloperskiego?

Problem bierze się stąd, że definicji stanu deweloperskiego nie znajdziemy w żadnym obowiązującym w Polsce akcie prawnym. Stan developerski to określenie ogólne, które wykształciło się w praktyce działania firm deweloperskich w Polsce na przestrzeni lat. Więc zanim zawrzemy umowę zakupu mieszkania, warto bardzo dokładnie ją przeczytać, by dowiedzieć się, w jakim stanie będzie oddane nam nasze konkretne mieszkanie oraz dokładnie przeliczyć ile będzie kosztowało nas wykończenie mieszkania. Różnice w rozumieniu definicji stanu developerskiego mogą w późniejszym czasie kosztować nas nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które później będziemy musieli dodatkowo wydać na wykończenie naszego mieszkania.

Co się bardziej opłaca – stan deweloperski czy mieszkanie pod klucz?

Z uwagi na to, że sam stan deweloperski nie ma swojej jednoznacznej definicji, standard wykonania pod klucz może być bardzo różny, a także koszty wykończenia samodzielnego mogą się różnić w zależności od jakości i ceny materiałów czy miejscowości (przyjmuje się na przykład, że cena usług wykończeniowych w Warszawie jest wyższa niż usług wykonywanych przez firmy w mniejszych miejscowościach, takich jak na przykład Mława), trudno z góry przesądzać, co jest bardziej opłacalne. Każda umowa z deweloperem czy też firmą wykończenia wnętrz (bez względu czy to firma z Warszawy przytoczonej wyżej Mławy) powinna być starannie przemyślana i przeliczona. Przyjmuje się jednak, że zazwyczaj koszt zakupu mieszkania pod klucz z pełnym wykończeniem to średnio dodatkowe 700-1000 zł za metr kwadratowy. Jest to kwota znacznie przewyższająca koszty, jakie poniesiemy decydując się na zakup mieszkania w stanie developerskim i późniejsze wykończenie mieszkania przy pomocy firm wykonujących usługi remontowe i wykończeniowe. Szacuje się, że koszt wykończenia mieszkania ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz to kwota 350-500 zł za metr kwadratowy.

Ogólna teoria brzmi – tańsze jest kupienia mieszkania w wersji deweloperskiej i późniejsze wykończenie mieszkania przez wynajętą firmę wykończenie wnętrz. Jednak w praktyce, przed podjęciem decyzji, zawsze należy przemyśleć i dokładnie przeliczyć, która opcja będzie dla nas korzystniejsza.

mieszkania

 

Źródła:
umowadeweloperska.pl
biznes.onet.pl

Oceny